Jak optycznie zmienić wielkość pomieszczenia

Ludzkość spędza coraz więcej czasu w domu, czy to w pracy, czy w domu – a badania pokazują , że obecnie spędzamy 87% naszego życia w pomieszczeniach. Przyjemne otoczenie pozytywnie wpływa na nastrój i samopoczucie mieszkańców, podobnie jak słabo oświetlone, niewygodne miejsca mogą uprzykrzać życie. Dlatego rzemiosło projektowania wnętrz jest tak ważne, nawet jeśli niektórzy profesjonaliści często uważają je za mało istotne. Projektując wnętrze, architekt może zmieniać ważne zmienne, czy to sztuczne oświetlenie , naturalne światło , proporcje czy materiały – wszystkie te elementy wpływają na wrażenia, jakie mieszkańcy będą mieli w danej przestrzeni.

Aby zapewnić pożądane wrażenia przestrzenne, istnieją elementy, które zmieniają postrzeganie przestrzeni bez zmiany cala ściany. Można to zrobić malując powierzchnie, używając różnych materiałów lub nakładając różne powłoki. Jaśniejsze i chłodniejsze kolory sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa. Ciemniejsze kolory sprawiają, że wydają się bardziej zamknięte i mniejsze dla oka. Rozmieszczenie kolorów lub tekstur w otoczeniu zmienia perspektywę, sprawiając, że pomieszczenie wydaje się wyższe, dłuższe, szersze lub podkreśla określony element.

Powiększ przestrzeń

Wszyscy tu byliśmy. Mała przestrzeń może sprawić, że poczujesz się ciasno i niekomfortowo. Jeśli nie jesteś zainteresowany wprowadzaniem zmian strukturalnych, zawsze możesz polegać na sztuce iluzji.
Ulubiony sekret naszych projektantów – jeśli chcesz, aby pomieszczenie wyglądało na otwarte i przestronne, zdecyduj się na biel lub jasne barwy. Niech biel lub delikatne odcienie dominują na ścianach i suficie, a Twój pokój będzie otwarty i przestronny!

Kompaktuj przestrzeń

Duży pokój jest zawsze niesamowity, prawda? Źle! Jeśli chcesz stworzyć przestrzeń, która jest najlepsza do bliskich, intymnych rozmów rodzinnych lub pokój do oglądania filmów i wspólnego relaksu, przytulne i pocieszające wibracje mogą pomóc. I chociaż duży pokój sprawdza się doskonale, gdy masz dużą rodzinę, surowo białe ściany mogą być dość zniechęcające.
W takim scenariuszu chciałbyś jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, jednocześnie nadając pomieszczeniu ładny i przytulny wygląd. Wybierz więc ciemniejszy odcień farby i bądź z nim liberalny. Rozumiemy przez to, nie ograniczaj koloru tylko do jednej ściany! A jak kolor wpływa na przestrzeń tutaj? Dzięki ciemnym ścianom i sufitowi Twój pokój będzie przytulny i przyjemny!

Obniż sufit

Niski sufit może sprawić, że pomieszczenie stanie się natychmiast ciepłe i zachęcające. Jeśli uważasz, że to zadziała, powiemy Ci, jak farba wpływa w tym przypadku na wielkość pomieszczenia. Po prostu pomaluj sufit na ciemniejszy kolor niż reszta domu i zobacz, jak sufit wydaje się być niższy!

Rozciągnij przestrzeń w górę

Dawniej domy budowano tak, aby miały wyższe sufity – zapewniało to między innymi chłód we wnętrzach. Gdy czasy się zmieniły i znaleźliśmy nowe sposoby wykorzystania przestrzeni, nasze sufity osiągnęły standardową wysokość około 2,75 m. Ale jeśli kochasz pokoje z wysokimi sufitami, nie martw się!
W tej sytuacji podamy odpowiedź na pytanie „jak kolor wpływa na przestrzeń”. Rozważmy pokój, który ma ściany w ciemnym kolorze, ale sufit w jasnym kolorze. Jak więc farba wpływa na wielkość pomieszczenia? Cóż, masz iluzję wyższego sufitu. Czy to nie wspaniałe?

Poszerz przestrzeń

Wąskie przestrzenie stają się czasami nieuniknione, ale możesz zrobić ogromną różnicę w tym, jak wyglądają one dla ludzi! W wąskim pomieszczeniu rozważ pomalowanie zarówno ściany akcentującej, jak i sufitu na ciemniejszy kolor! Zastanawiasz się: „Jak farba wpływa na wielkość pomieszczenia?” Kiedy wybierzesz jeden ciemny kolor zarówno dla ściany akcentującej, jak i sufitu, podczas gdy pozostałe ściany pozostaną białe lub będą miały jaśniejszy odcień, stworzysz iluzję szerszej przestrzeni!

Zawęź przestrzeń

Od czasu do czasu trafisz na przestrzeń, której proporcje utrudniają dodanie do niej własnej osobowości. Ale mamy rozwiązanie na każdą sytuację! Kiedy natrafisz na pokój o niedopasowanych proporcjach, rozważ pomalowanie dwóch ścian końcowych na ciemniejszy kolor. Te ciemniejsze ściany będą wydawać się bliżej Ciebie, a Twój pokój będzie wyglądał na bardziej regularny!

Skróć przestrzeń

Masz pokój, który jest tak długi, że jesteś już nim zmęczony? A jeśli pomożemy Ci przekształcić go w taki, który ma definitywny koniec? Dzięki temu, jak farba wpływa na wielkość pokoju, zakryj tylną ścianę ciemnym odcieniem, a w mgnieniu oka uzyskasz bardziej intymną przestrzeń!

Podświetl ścianę

Jeśli myślisz w tym momencie o ścianach akcentujących, to tylko jeden z wielu sposobów! Rozważ pomalowanie ściany akcentującej na nieco jaśniejszy kolor niż reszta pokoju. Jak kolor wpływa na przestrzeń w tym przypadku? Nasze oczy automatycznie kierują się w stronę jaśniejszej ściany, która od razu podkreśla ścianę, nadając pomieszczeniu bardziej intymny wygląd!
Skróć ściany
Jeśli chodzi o to, aby ściany były krótsze, można zastosować ciemniejszy odcień spodu ściany.

Inne triki

Malowanie pionowych pasów sprawi, że pomieszczenie będzie większe. I odwrotnie, poziome paski wydłużają przestrzeń.

W małym domu pomaluj sąsiednie pokoje na ten sam kolor. W ten sposób oko porusza się z pokoju do pokoju i ocenia przestrzeń jako większą niż jest.
Użyj koloru farby, aby ukryć nieatrakcyjne przedmioty. Czasami w pokoju są funkcje, których nienawidzimy patrzeć, ale których nie możemy się pozbyć, takie jak ogrzewanie lub otwory wentylacyjne. Pomaluj te i inne „oczy” na ten sam kolor co ściany, aby zlewały się i stały się mniej widoczne.
Jeśli masz wiele kątów i innych elementów architektonicznych, które chcesz bagatelizować, pomaluj wszystkie powierzchnie tym samym kolorem. Jest to powszechne w pokojach na poddaszu . Czasami te cechy są atrakcyjne. Aby podkreślić wyjątkowy sufit lub ozdobną listwę, pomaluj ściany na inny kolor niż jakikolwiek element, który chcesz podkreślić.
Jest tak wiele sposobów wykorzystania koloru podczas inscenizacji domu, aby podkreślić pozytywne cechy i bagatelizować lub wyeliminować te, które są mniej niż pożądane. Określ, jaki jest twój cel, gdy urządzasz swój dom w kolorze. Weź pod uwagę, ile okien wpuszcza naturalne światło i wykorzystaj te proste wskazówki dotyczące kolorów lakieru, aby uzyskać najlepsze cechy swojego domu.

 

OSTATNIE POSTY

Rośliny w domu

nasz osobisty ranking roslin domowych Zgodnie z naszą ostatni ą zapowiedzią, przechodzimy do tematu, który ostatnio jest bardzo bliski naszemu sercu, czyli roślin w domu;) Zalet posiadania roślinjest mnóstwo, więc tym bardziej cieszy nas fakt,

CZYTAJ DALEJ

Mała sypialnia dla dwojga

Powracamy do tematyki aranżacji niewielkich przestrzeni. Dzisiaj zajmiemy się kwestią ciasnej sypialnii. Pamiętajmy, że dysponując niewielkim metrażem, nie musimy rezygnować z jego funkcjonalności i estetyki. Dobrze przemyślany projekt wnętrz, zapewni Wam wygodę użytkowania, nadając mu

CZYTAJ DALEJ