Ludzkość spędza coraz więcej czasu w domu, czy to w pracy, czy w domu – a badania pokazują , że obecnie spędzamy 87% naszego życia w pomieszczeniach. Przyjemne otoczenie pozytywnie wpływa na nastrój i samopoczucie mieszkańców, podobnie jak słabo oświetlone, niewygodne miejsca mogą uprzykrzać życie. Dlatego rzemiosło projektowania wnętrz jest tak ważne, nawet jeśli niektórzy profesjonaliści często uważają je za mało istotne. Projektując wnętrze, architekt może zmieniać ważne zmienne, czy to sztuczne oświetlenie , naturalne światło , proporcje czy materiały – wszystkie te elementy wpływają na wrażenia, jakie mieszkańcy będą mieli w danej przestrzeni.

Aby zapewnić pożądane wrażenia przestrzenne, istnieją elementy, które zmieniają postrzeganie przestrzeni bez zmiany cala ściany. Można to zrobić malując powierzchnie, używając różnych materiałów lub nakładając różne powłoki. Jaśniejsze i chłodniejsze kolory sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa. Ciemniejsze kolory sprawiają, że wydają się bardziej zamknięte i mniejsze dla oka. Rozmieszczenie kolorów lub tekstur w otoczeniu zmienia perspektywę, sprawiając, że pomieszczenie wydaje się wyższe, dłuższe, szersze lub podkreśla określony element.


Powiększ przestrzeń

Mała przestrzeń może sprawić, że poczujecie się ciasno i niekomfortowo. Jeśli nie jesteście zainteresowani wprowadzaniem zmian strukturalnych, zawsze możecie polegać na sztuce iluzji.
Ulubiony sekret  projektantów – jeśli chcecie, aby pomieszczenie wyglądało na otwarte i przestronne, zdecydujcie się na biel lub jasne barwy. Niech biel lub delikatne odcienie dominują na ścianach i suficie, a Wasze wnętrze będzie otwarty i przestronny!


Kompaktuj przestrzeń

Jeśli chcecie stworzyć przestrzeń, która jest najlepsza do bliskich, intymnych rozmów rodzinnych lub pokój do oglądania filmów i wspólnego relaksu, przytulne i pocieszające wibracje mogą pomóc. I chociaż duży pokój sprawdza się doskonale, gdy macie dużą rodzinę, surowo białe ściany mogą być dość zniechęcające.
W takim scenariuszu najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, jednocześnie nadając pomieszczeniu ładny i przytulny wygląd. Wybierzcie więc ciemniejszy odcień farby i bądź z nim liberalny. Nie ograniczajcie koloru tylko do jednej ściany. A jak kolor wpływa na przestrzeń tutaj? Dzięki ciemnym ścianom i sufitowi Wasz pokój będzie przytulny i przyjemny.


Obniż sufit

Niski sufit może sprawić, że pomieszczenie stanie się natychmiast ciepłe i zachęcające. Jeśli uważacie, że to zadziała, powiemy Wam, jak farba wpływa w tym przypadku na wielkość pomieszczenia. Po prostu pomalujcie sufit na ciemniejszy kolor niż reszta domu i zobacz, jak sufit wydaje się być niższy;)


Rozciągnij przestrzeń w górę

Dawniej domy budowano tak, aby miały wyższe sufity – zapewniało to między innymi chłód we wnętrzach. Gdy czasy się zmieniły i znaleźliśmy nowe sposoby wykorzystania przestrzeni, nasze sufity osiągnęły standardową wysokość około 2,75 m. Ale jeśli kochacie pokoje z wysokimi sufitami, nie martwcie się.
W tej sytuacji podamy odpowiedź na pytanie „jak kolor wpływa na przestrzeń”. Rozważmy pokój, który ma ściany w ciemnym kolorze, ale sufit w jasnym kolorze. Jak więc farba wpływa na wielkość pomieszczenia? Daje iluzję wyższego sufitu. 


Poszerz przestrzeń

Wąskie przestrzenie stają się czasami nieuniknione, ale możecie zrobić ogromną różnicę w tym, jak wyglądają one dla ludzi! W wąskim pomieszczeniu rozważcie pomalowanie zarówno ściany akcentującej, jak i sufitu na ciemniejszy kolor! Zastanawiacie się: „Jak farba wpływa na wielkość pomieszczenia?” Kiedy wybierzecie jeden ciemny kolor zarówno dla ściany akcentującej, jak i sufitu, podczas gdy pozostałe ściany pozostaną białe lub będą miały jaśniejszy odcień, stworzycie iluzję szerszej przestrzeni.


Zawęź prestrzeń


Od czasu do czasu tracie na przestrzeń, której proporcje utrudniają aranżację? Mamy na to  rozwiązanie. Kiedy natraficie na pokój o niedopasowanych proporcjach, rozważcie pomalowanie dwóch ścian końcowych na ciemniejszy kolor. Te ciemniejsze ściany będą wydawać się bliżej Was, a Wasze wnętrze będzie wyglądało na bardziej regularne!


Skróć przestrzeń

Macie pokój, który jest tak długi, że jesteście już nim zmęczeni? A jeśli pomożemy Wam przekształcić go w taki, który ma definitywny koniec? Dzięki temu, jak farba wpływa na wielkość pokoju, pomalujcie tylną ścianę ciemnym odcieniem, a w mgnieniu oka uzyskasz bardziej intymną przestrzeń.


Podświetl ścianę

Rozważcie pomalowanie ściany akcentującej na nieco jaśniejszy kolor niż reszta pokoju. Jak kolor wpływa na przestrzeń w tym przypadku? Nasze oczy automatycznie kierują się w stronę jaśniejszej ściany, która od razu podkreśla ścianę, nadając pomieszczeniu bardziej intymny wygląd.


Inne triki
  • Malowanie pionowych pasów sprawi, że pomieszczenie będzie większe. I odwrotnie, poziome paski wydłużają przestrzeń.
  • W małym domu pomalujcie sąsiednie pokoje na ten sam kolor. W ten sposób oko porusza się z pokoju do pokoju i ocenia przestrzeń jako większą niż jest.
  • Użyjcie koloru farby, aby ukryć nieatrakcyjne przedmioty. Czasami w pokoju są funkcje, których nienawidzimy patrzeć, ale których nie możemy się pozbyć, takie jak ogrzewanie lub otwory wentylacyjne. Pomalujcie te i inne „oczy” na ten sam kolor co ściany, aby zlewały się i stały się mniej widoczne.
  • Jeśli macie wiele kątów i innych elementów architektonicznych, które chcecie bagatelizować, pomalujcie wszystkie powierzchnie tym samym kolorem. Jest to powszechne w pokojach na poddaszu . Czasami te cechy są atrakcyjne. Aby podkreślić wyjątkowy sufit lub ozdobną listwę, pomalujcie ściany na inny kolor niż jakikolwiek element, który chcecie podkreślić.

Jest tak wiele sposobów wykorzystania koloru podczas inscenizacji domu, aby podkreślić pozytywne cechy i bagatelizować lub wyeliminować te, które są mniej niż pożądane. Określcie, jaki jest Wasz cel, gdy urządzacie swój dom w kolorze. Weźcie pod uwagę, ile okien wpuszcza naturalne światło i wykorzystaj te proste wskazówki dotyczące kolorów lakieru, aby uzyskać najlepsze cechy swojego domu.