Układ funkcjonalny pomieszczeń to jeden z najważniejszych aspektów dobrego projektu wnętrza. Często, rozpoczynając projekt moim  klientom, udoskonalenie aranżacji wnętrz potrafi zając najwięcej czasu. Nie tylko wpływamy na wygląd przestrzeni, ale także na to, jak się w niej czujemy – czy jest ona praktyczna i spójna, a co za tym idzie – przytulna. Znalezienie odpowiedniego układu wnętrza może być trudne, zwłaszcza jeśli zastałeś bardzo nieregularne pomieszczenia o małym metrażu. Jak więc opracować projekt, który będzie pasował do Ciebie i Twojego stylu życia, który najlepiej wykorzysta każdą zastaną przestrzeń? Oto nasze najważniejsze wskazówki…


Zacznij od pustego płótna

Oderwanie się od sposobu, w jaki zawsze projektowaliście wnętrze w przeszłości lub od zaproponowanych aranżacji przez dewelopera w nowozakupionej nieruchomości może być trudne, ale dobrze poświęcić więcej trudu na wydobycie z waszych wnętrz tego co najlepsze. Rozpoczęcie od zera pomoże wam odejść od wszelkich z góry przyjętych wyobrażeń o tym, jak należy coś zrobić i skupić się na tym, co działa najlepiej dla was. Mając to na uwadze, zawsze zaczynam proces od aranżowania pustego wnętrza za pomocą oprogramowania do planowania układów przestrzennych. W Internecie dostępnych jest wiele darmowych programów do projektownaia wnętrz, a niektóre pozwalają nawet zamienić plany 2D w modele 3D, po których można wirtualnie spacerować. Możecie też zaprojektować swe wnętrze w tradycyjny sposób z papierem, linijką i ołówkiem.

Niezależnie od wybranej metody, dokładnie zmierzcie dane pomieszczenie i narysujcie ściany, okna i drzwi, tworząc podkład, na którym możecie bawić się różnymi opcjami. Upewnijcie się również, że dodaliście takie rzeczy, jak grzejniki i kominki, a także gniazda wtykowe i inne urządzenia, które mogą dyktować, gdzie możecie umieścić lampy, telewizory i tym podobne. Możecie mieć możliwość ich przeniesienia, aby pasowały do ​​ostatecznego układu, ale jeśli nie (na przykład jeśli budżet jest napięty lub mieszkacie w wynajmowanym wnętrzu), pamiętanie o nich od samego początku pomoże uniknąć późniejszego rozczarowania i frustracji.


Pamiętaj o funkcji

Funkcja waszego wnętrza, jest najważniejszym czynnikiem podczas projektowania mieszkania. Zanim zaczniecie wprowadzać meble, warto poświęcić trochę czasu na wymienienie wszystkich czynności, które musicie pomieścić – wylegiwanie się, jedzenie, rozrywka, praca, spanie, zabawa. Kiedy macie już jasne pojęcie o tym, możecie zacząć zastanawiać się, jak włączyć wszystko, czego potrzebujecie, do posiadanego wnętrza i zidentyfikować wszelkie niezbędne elementy, których brakuje. Jest to szczególnie ważne w dużych, otwartych wnętrzach, które najlepiej sprawdzają się, gdy są podzielone na określone „strefy”, ale nawet mniejsze pokoje mogą spełniać wiele funkcji. Wnętrze poniżej zostało zaprojektowane wg tej zasady – mamy jasny podział stref na funkcje. Na zdjęciu widzimy przestrzeń kuchenną w sąsiedztwie z jadalnią i salonem. Są one jasno zdefiniowane, dzięki czemu, nie znając wnętrza, możemy łatwo się po nim poruszać.


Rozważ główne punkty

Warto również pomyśleć o tym, jaki ma być centralny punkt waszego wnętrza. Może to być wszystko – kominek, zestaw drzwi tarasowych, okno z pięknym widokiem – a w większych pomieszczeniach może być więcej niż jedno. Powszechnym założeniem dobrego projektu, jest zasada, że meble powinny być skierowane w centralny punkt, co nie zawsze może mieć miejsce, ale identyfikacja ich od samego początku pozwoli wam opracować układ wokół nich i upewnić się, że pokazujecie najlepsze atuty swojego mieszkania.

Jeśli dane wnętrze nie ma naturalnego punktu centralnego, nie martwcie się. Sposobów na wykonanie go, jest wiele: ściana galerii, kredens lub konsola z piękną aranżacją, witryna regałowa, ściana w innym kolorze lub fakturze, a nawet dobrze ustawione lustro.


Najpierw umieść większe przedmioty

Po rozważeniu funkcji i punktów centralnych w waszym projekcie, możecie zacząć umieszczać meble na rzucie z  i bawić się różnymi aranżacjami wnętrza. Jeśli korzystacie z oprogramowania online, prawdopodobnie będziecie mieć do wyboru szereg standardowych elementów, a także opcję „narysowania” innych elementów; jeśli używacie długopisu i papieru, możecie utworzyć wycięcia i przykleić je.

Zawsze zalecam, projektując wnętrze, na początek, umieszczanie większych przedmiotów, takich jak łóżka, sofy i stoły w jadalni. Prawdopodobnie będą to najważniejsze elementy w waszego mieszkania – i najdroższe do zmiany, jeśli nie działają. Po znalezieniu dla nich najlepszej lokalizacji, możecie dodać do nich mniejsze elementy, a także zidentyfikować miejsca na takie rzeczy, jak lampy, półki ścienne i dzieła sztuki.


Pamiętaj, jak ważna jest pusta przestrzeń

Projektując wnętrze, jeśli pozostaną wam duże luki lub puste kąty, zastanówcie się, jak możecie je dobrze wykorzystać -kącik do czytania, roślina lub dodatkowe miejsce do przechowywania. To powiedziawszy, nie czujcie potrzeby wypełnienia każdego centymetra kwadratowego wnętrza – najbardziej udane układy zwykle zawierają elementy neutralnej przestrzeni, pozwalające wydobyć ciekawe meble na jej tle, zapobiegając przytłoczeniu całości. Musicie także pamiętać o pozostawieniu miejsca na otwieranie drzwi, szafek i szaf, a także o rozłożenie rozkładanych mebli, rozkładanych sof itp. – wiem, że brzmi to oczywiste, ale często o tym się zapomina!


Pomyśl o ruchu


Kolejną istotną kwestią przemyślanego projektu, jest przepływ ruchu. Wielu ludzi nawet o tym nie myśli, ale pokonywanie przeszkód podczas poruszania się po domu może być głównym źródłem frustracji. Używam strzałek, aby narysować ruch na rzucie, upewniając się, że są wyraźne przejścia przez każdy pokój i następny. Zapewniam również wystarczająco dużo miejsca między meblami, aby użytkownicy mogli krążyć po wnętrzu i unikam kierowania ludzi przed sofami lub telewizorami, chyba że nie ma alternatywy.


Rozważ linie wzroku

Kolejnym elementem projektu wnętrz, o którym należy pamiętać, jest widok pokoju przez drzwi. Ten pierwszy rzut oka często wystarcza, aby wyrobić sobie opinię o przestrzeni, więc postarajcie się zaprojektować układ w sposób, który daje dobre pierwsze wrażenie. Nie musicie koniecznie sprawiać, by główny punkt pokoju był widoczny przez drzwi, ale upewnijcie się, że to, co jest na widoku zachęca i przyciąga wzrok (np. nie na bok obszernej garderoby). 


Przynieś rzeczy ze ścian

Projektując przestrzeń kuszące jest dociskanie każdego mebla do ścian, ale generalnie sprawia to, że pomieszczenia są zimne i odpychające. Oczywiście, w niewielkich pokojach nie będziecie mieli wyboru, ale jeśli możecie, spróbujcie przesunąć kilka rzeczy. Może to mieć ogromny wpływ, sprawiając, że wnętrza stają się przytulniejsze i znacznie bardziej zachęcające. Nawet w bardzo kompaktowych pokojach prawdopodobnie zauważycie, że można przesunąć fotel lub stolik boczny ze ściany.


Zapewnij równowagę

Umieszczenie zbyt dużej ilości mebli po jednej stronie wnętrza natychmiast sprawi, że będzie on wyglądał na niezrównoważony, dlatego starajcie się równomiernie rozłożyć większe przedmioty w całej przestrzeni. Jeśli macie sofę po jednej stronie pokoju, będziecie potrzebować czegoś o podobnej wizualnej wadze – na przykład pary krzeseł, kolejnej sofy lub kredensu – po drugiej. Możecie użyć akcesoriów, aby stworzyć podobny efekt. Wnętrze poniżej zostało zaprojektowane zgodnie z tą zasadą – ściana zabudowy kuchennej została zrównoważona masywną wyspą kuchenną. Takie rozwiązania sprawdzają się we wnętrzach o większym metrażu. 

Eksperyment

Na koniec wypróbujcie nowy układ w praktyce przez kilka dni i zobaczcie, jak się czujecie w waszym wnętrzu – w końcu zawsze możecie przenieść rzeczy z powrotem, jeśli wam się nie spodoba! Tylko upewnijcie się, że nie wprowadzacie żadnych zmian w elektryce, stałych oprawach oświetleniowych i tym podobnych, dopóki nie macie pewności.