Kolory we wnętrzu

Kolor jest międzynarodowym językiem wizualnym, zrozumiałym dla wszystkich, więc jeśli próbujesz coś zakomunikować lub przekazać za pomocą wystroju wnętrza, nie ma lepszego sposobu, aby to zrobić niż poprzez kolor. Aby to zrobić, musisz zrozumieć, jak zachowują się kolory, jak zmieniają swój charakter i jak wpływają na nasz nastrój.

Każdy kolor zmienia swoją barwę inaczej pod wpływem nasycenia, odcień jest bardzo ważną rzeczą przy wyborze koloru. Jasne kolory są zwiewne i z reguły sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe i jaśniejsze. Ciemne kolory są wyrafinowane i ciepłe i sprawiają, że pomieszczenia wydają się intymne.
Każdy kolor zmienia swoją barwę inaczej pod wpływem nasycenia, odcień jest bardzo ważną rzeczą przy wyborze koloru.

Wyróżniamy ogólnie 3 rodzaje kolorów. Mogą być aktywne, pasywne lub neutralne. Neutralne kolory to: czarny, szary, biały i brązowy. Te kolory są często używane do ustanowienia równowagi w wystroju, który zawiera zarówno aktywne, jak i pasywne odcienie. Jak widzimy na przykładzie jeden kolor ma bardzo dużo odcieni, bardzo ważne jest odpowiednie wybranie odcieniu w stosunku do całej kolorystyki oraz celu użytkowania wnętrza. Projektując wnętrze przy wyborze koloru ścian, musimy uważać aby pomieszczenie nie stało się nie dostymulowane lub prze stymulowane, w zależności od użytych kolorów. Środowisko nie dostymulowane charakteryzuje się słabą intensywnością kolorów i słabymi lub monotonnymi kontrastami kolorystycznymi, podczas gdy środowisko prze stymulowane charakteryzuje się wysoce nasyconymi kolorami, silnymi kontrastami i/lub zbyt wieloma złożonymi wzorami wizualnymi. W Zależności w jakich pomieszczeniach z tych dwóch typów byśmy mieszkali w jednym będziemy się czuli zmęczeni, będziemy mieć mało energii do pracy czy do interakcji z innymi użytkownikami. W prze stymulowanym pomieszczeniu wszystko będzie nas rozpraszać, nie będziemy potrafili się skupić. Pamiętacie pewnie nasze przedszkola czy klasy 😀 Niestety 20, czy więcej lat temu nikt nie zastanawiał się nad takimi rzeczami.

Kolor może nadać nastrój, przyciągnąć uwagę lub coś powiedzieć. Kolory mogą dodawać energii lub ochładzać. Dobierając odpowiedni schemat kolorystyczny, możesz stworzyć atmosferę elegancji, ciepła lub spokoju, albo przekazać obraz radosnej młodości. Kolor może być najpotężniejszym elementem wystroju wnętrza, jeśli tylko nauczysz się go efektywnie używać i dobierać cieplejsze oraz chłodniejsze kolory odpowiednio do przeznaczenia wnętrz.Postaram się teraz przybliżyć Wam wszystkie rodzaje schematów kolorystycznych wnętrz jakie możemy używać.

Monochromatyczny

schemat kolorów wykorzystuje różnice w jasności i nasyceniu pojedynczego koloru. Taki schemat wygląda czysto i elegancko. Monochromatyczne kolory dobrze do siebie pasują, dając kojący efekt. Monochromatyczny schemat jest bardzo przyjazny dla oczu, szczególnie w przypadku niebieskich i zielonych odcieni. Można go wykorzystać do stworzenia ogólnego nastroju. Kolor podstawowy może być zintegrowany z neutralnymi kolorami, takimi jak czarny, biały lub szary. Jednakże, przy użyciu tego schematu, może być trudno podkreślić najważniejsze elementy.

Harmonijny

schemat kolorystyczny wykorzystuje kolory, które sąsiadują ze sobą na kole barw. Używamy wtedy jednego koloru, który będzie tym dominującym w naszym wnętrzu, pozostałe kolory służą wzbogaceniu kolorystycznym całości.

Triadyczny

schemat kolorystyczny wykorzystuje trzy kolory równo rozmieszczone na kole barw. Ten schemat jest popularny wśród artystów, ponieważ oferuje silny wizualny kontrast przy jednoczesnym zachowaniu równowagi i bogactwa kolorów. Często stosowany przy wykańczaniu wnętrz typu open-space, poczekalni czy biur.

Schemat komplementarny

dzielony jest odmianą standardowego schematu komplementarnego. Wykorzystuje on kolor i dwa kolory sąsiadujące z jego uzupełnieniem. Zapewnia to wysoki kontrast bez silnego napięcia charakterystycznego dla schematu komplementarnego.

Schemat tetradyczny (podwójnie komplementarny)

jest najbogatszym ze wszystkich schematów, ponieważ używa czterech kolorów ułożonych w dwie pary kolorów komplementarnych. Ten schemat może być trudny do zharmonizowania; jeśli wszystkie cztery kolory są użyte w równych ilościach, schemat może wyglądać niezrównoważony, więc możesz rozważyć wybór koloru, który będzie dominujący lub stonuje wszystkie kolory.

Podsumowując,

kolor może nadać nastrój, przyciągnąć uwagę lub coś powiedzieć. Możesz użyć koloru, aby dodać energii lub ochłodzić. Dobierając odpowiedni schemat kolorystyczny, możesz stworzyć atmosferę elegancji, ciepła lub spokoju, albo przekazać obraz radosnej młodości. Kolor może być najpotężniejszym elementem wystroju wnętrza, jeśli tylko nauczysz się go efektywnie używać.

OSTATNIE POSTY

Rośliny w domu

nasz osobisty ranking roslin domowych Zgodnie z naszą ostatni ą zapowiedzią, przechodzimy do tematu, który ostatnio jest bardzo bliski naszemu sercu, czyli roślin w domu;) Zalet posiadania roślinjest mnóstwo, więc tym bardziej cieszy nas fakt,

CZYTAJ DALEJ

Mała sypialnia dla dwojga

Powracamy do tematyki aranżacji niewielkich przestrzeni. Dzisiaj zajmiemy się kwestią ciasnej sypialnii. Pamiętajmy, że dysponując niewielkim metrażem, nie musimy rezygnować z jego funkcjonalności i estetyki. Dobrze przemyślany projekt wnętrz, zapewni Wam wygodę użytkowania, nadając mu

CZYTAJ DALEJ