From our Blog

Design Tips, News and Press Releases

Jak zaplanować układ pomieszczenia

Układ funkcjonalny pomieszczeń to jeden z najważniejszych aspektów dobrego projektu wnętrza. Często, rozpoczynając projekt moim  klientom, udoskonalenie aranżacji wnętrz potrafi zając najwięcej czasu. Nie tylko wpływamy na wygląd przestrzeni, ale także na to, jak się w niej czujemy – czy jest ona praktyczna i spójna, a co za tym idzie – przytulna. Znalezienie odpowiedniego układu wnętrza może być trudne, zwłaszcza jeśli zastałeś bardzo nieregularne pomieszczenia o małym metrażu. Jak więc opracować projekt, który będzie pasował do Ciebie i Twojego stylu życia, który najlepiej wykorzysta każdą zastaną przestrzeń? Oto nasze najważniejsze wskazówki…


Zacznij od pustego płótna

Oderwanie się od sposobu, w jaki zawsze projektowaliście wnętrze w przeszłości lub od zaproponowanych aranżacji przez dewelopera w nowozakupionej nieruchomości może być trudne, ale dobrze poświęcić więcej trudu na wydobycie z waszych wnętrz tego co najlepsze. Rozpoczęcie od zera pomoże wam odejść od wszelkich z góry przyjętych wyobrażeń o tym, jak należy coś zrobić i skupić się na tym, co działa najlepiej dla was. Mając to na uwadze, zawsze zaczynam proces od aranżowania pustego wnętrza za pomocą oprogramowania do planowania układów przestrzennych. W Internecie dostępnych jest wiele darmowych programów do projektownaia wnętrz, a niektóre pozwalają nawet zamienić plany 2D w modele 3D, po których można wirtualnie spacerować. Możecie też zaprojektować swe wnętrze w tradycyjny sposób z papierem, linijką i ołówkiem.

Niezależnie od wybranej metody, dokładnie zmierzcie dane pomieszczenie i narysujcie ściany, okna i drzwi, tworząc podkład, na którym możecie bawić się różnymi opcjami. Upewnijcie się również, że dodaliście takie rzeczy, jak grzejniki i kominki, a także gniazda wtykowe i inne urządzenia, które mogą dyktować, gdzie możecie umieścić lampy, telewizory i tym podobne. Możecie mieć możliwość ich przeniesienia, aby pasowały do ​​ostatecznego układu, ale jeśli nie (na przykład jeśli budżet jest napięty lub mieszkacie w wynajmowanym wnętrzu), pamiętanie o nich od samego początku pomoże uniknąć późniejszego rozczarowania i frustracji.


Pamiętaj o funkcji

Funkcja waszego wnętrza, jest najważniejszym czynnikiem podczas projektowania mieszkania. Zanim zaczniecie wprowadzać meble, warto poświęcić trochę czasu na wymienienie wszystkich czynności, które musicie pomieścić – wylegiwanie się, jedzenie, rozrywka, praca, spanie, zabawa. Kiedy macie już jasne pojęcie o tym, możecie zacząć zastanawiać się, jak włączyć wszystko, czego potrzebujecie, do posiadanego wnętrza i zidentyfikować wszelkie niezbędne elementy, których brakuje. Jest to szczególnie ważne w dużych, otwartych wnętrzach, które najlepiej sprawdzają się, gdy są podzielone na określone „strefy”, ale nawet mniejsze pokoje mogą spełniać wiele funkcji. Wnętrze poniżej zostało zaprojektowane wg tej zasady – mamy jasny podział stref na funkcje. Na zdjęciu widzimy przestrzeń kuchenną w sąsiedztwie z jadalnią i salonem. Są one jasno zdefiniowane, dzięki czemu, nie znając wnętrza, możemy łatwo się po nim poruszać.


Rozważ główne punkty

Warto również pomyśleć o tym, jaki ma być centralny punkt waszego wnętrza. Może to być wszystko – kominek, zestaw drzwi tarasowych, okno z pięknym widokiem – a w większych pomieszczeniach może być więcej niż jedno. Powszechnym założeniem dobrego projektu, jest zasada, że meble powinny być skierowane w centralny punkt, co nie zawsze może mieć miejsce, ale identyfikacja ich od samego początku pozwoli wam opracować układ wokół nich i upewnić się, że pokazujecie najlepsze atuty swojego mieszkania.

Jeśli dane wnętrze nie ma naturalnego punktu centralnego, nie martwcie się. Sposobów na wykonanie go, jest wiele: ściana galerii, kredens lub konsola z piękną aranżacją, witryna regałowa, ściana w innym kolorze lub fakturze, a nawet dobrze ustawione lustro.


Najpierw umieść większe przedmioty

Po rozważeniu funkcji i punktów centralnych w waszym projekcie, możecie zacząć umieszczać meble na rzucie z  i bawić się różnymi aranżacjami wnętrza. Jeśli korzystacie z oprogramowania online, prawdopodobnie będziecie mieć do wyboru szereg standardowych elementów, a także opcję „narysowania” innych elementów; jeśli używacie długopisu i papieru, możecie utworzyć wycięcia i przykleić je.

Zawsze zalecam, projektując wnętrze, na początek, umieszczanie większych przedmiotów, takich jak łóżka, sofy i stoły w jadalni. Prawdopodobnie będą to najważniejsze elementy w waszego mieszkania – i najdroższe do zmiany, jeśli nie działają. Po znalezieniu dla nich najlepszej lokalizacji, możecie dodać do nich mniejsze elementy, a także zidentyfikować miejsca na takie rzeczy, jak lampy, półki ścienne i dzieła sztuki.


Pamiętaj, jak ważna jest pusta przestrzeń

Projektując wnętrze, jeśli pozostaną wam duże luki lub puste kąty, zastanówcie się, jak możecie je dobrze wykorzystać -kącik do czytania, roślina lub dodatkowe miejsce do przechowywania. To powiedziawszy, nie czujcie potrzeby wypełnienia każdego centymetra kwadratowego wnętrza – najbardziej udane układy zwykle zawierają elementy neutralnej przestrzeni, pozwalające wydobyć ciekawe meble na jej tle, zapobiegając przytłoczeniu całości. Musicie także pamiętać o pozostawieniu miejsca na otwieranie drzwi, szafek i szaf, a także o rozłożenie rozkładanych mebli, rozkładanych sof itp. – wiem, że brzmi to oczywiste, ale często o tym się zapomina!


Pomyśl o ruchu


Kolejną istotną kwestią przemyślanego projektu, jest przepływ ruchu. Wielu ludzi nawet o tym nie myśli, ale pokonywanie przeszkód podczas poruszania się po domu może być głównym źródłem frustracji. Używam strzałek, aby narysować ruch na rzucie, upewniając się, że są wyraźne przejścia przez każdy pokój i następny. Zapewniam również wystarczająco dużo miejsca między meblami, aby użytkownicy mogli krążyć po wnętrzu i unikam kierowania ludzi przed sofami lub telewizorami, chyba że nie ma alternatywy.


Rozważ linie wzroku

Kolejnym elementem projektu wnętrz, o którym należy pamiętać, jest widok pokoju przez drzwi. Ten pierwszy rzut oka często wystarcza, aby wyrobić sobie opinię o przestrzeni, więc postarajcie się zaprojektować układ w sposób, który daje dobre pierwsze wrażenie. Nie musicie koniecznie sprawiać, by główny punkt pokoju był widoczny przez drzwi, ale upewnijcie się, że to, co jest na widoku zachęca i przyciąga wzrok (np. nie na bok obszernej garderoby). 


Przynieś rzeczy ze ścian

Projektując przestrzeń kuszące jest dociskanie każdego mebla do ścian, ale generalnie sprawia to, że pomieszczenia są zimne i odpychające. Oczywiście, w niewielkich pokojach nie będziecie mieli wyboru, ale jeśli możecie, spróbujcie przesunąć kilka rzeczy. Może to mieć ogromny wpływ, sprawiając, że wnętrza stają się przytulniejsze i znacznie bardziej zachęcające. Nawet w bardzo kompaktowych pokojach prawdopodobnie zauważycie, że można przesunąć fotel lub stolik boczny ze ściany.


Zapewnij równowagę

Umieszczenie zbyt dużej ilości mebli po jednej stronie wnętrza natychmiast sprawi, że będzie on wyglądał na niezrównoważony, dlatego starajcie się równomiernie rozłożyć większe przedmioty w całej przestrzeni. Jeśli macie sofę po jednej stronie pokoju, będziecie potrzebować czegoś o podobnej wizualnej wadze – na przykład pary krzeseł, kolejnej sofy lub kredensu – po drugiej. Możecie użyć akcesoriów, aby stworzyć podobny efekt. Wnętrze poniżej zostało zaprojektowane zgodnie z tą zasadą – ściana zabudowy kuchennej została zrównoważona masywną wyspą kuchenną. Takie rozwiązania sprawdzają się we wnętrzach o większym metrażu. 

Eksperyment

Na koniec wypróbujcie nowy układ w praktyce przez kilka dni i zobaczcie, jak się czujecie w waszym wnętrzu – w końcu zawsze możecie przenieść rzeczy z powrotem, jeśli wam się nie spodoba! Tylko upewnijcie się, że nie wprowadzacie żadnych zmian w elektryce, stałych oprawach oświetleniowych i tym podobnych, dopóki nie macie pewności.


Jak optycznie zmienić wielkość swojego pokoju

Ludzkość spędza coraz więcej czasu w domu, czy to w pracy, czy w domu – a badania pokazują , że obecnie spędzamy 87% naszego życia w pomieszczeniach. Przyjemne otoczenie pozytywnie wpływa na nastrój i samopoczucie mieszkańców, podobnie jak słabo oświetlone, niewygodne miejsca mogą uprzykrzać życie. Dlatego rzemiosło projektowania wnętrz jest tak ważne, nawet jeśli niektórzy profesjonaliści często uważają je za mało istotne. Projektując wnętrze, architekt może zmieniać ważne zmienne, czy to sztuczne oświetlenie , naturalne światło , proporcje czy materiały – wszystkie te elementy wpływają na wrażenia, jakie mieszkańcy będą mieli w danej przestrzeni.

Aby zapewnić pożądane wrażenia przestrzenne, istnieją elementy, które zmieniają postrzeganie przestrzeni bez zmiany cala ściany. Można to zrobić malując powierzchnie, używając różnych materiałów lub nakładając różne powłoki. Jaśniejsze i chłodniejsze kolory sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa. Ciemniejsze kolory sprawiają, że wydają się bardziej zamknięte i mniejsze dla oka. Rozmieszczenie kolorów lub tekstur w otoczeniu zmienia perspektywę, sprawiając, że pomieszczenie wydaje się wyższe, dłuższe, szersze lub podkreśla określony element.


Powiększ przestrzeń

Mała przestrzeń może sprawić, że poczujecie się ciasno i niekomfortowo. Jeśli nie jesteście zainteresowani wprowadzaniem zmian strukturalnych, zawsze możecie polegać na sztuce iluzji.
Ulubiony sekret  projektantów – jeśli chcecie, aby pomieszczenie wyglądało na otwarte i przestronne, zdecydujcie się na biel lub jasne barwy. Niech biel lub delikatne odcienie dominują na ścianach i suficie, a Wasze wnętrze będzie otwarty i przestronny!


Kompaktuj przestrzeń

Jeśli chcecie stworzyć przestrzeń, która jest najlepsza do bliskich, intymnych rozmów rodzinnych lub pokój do oglądania filmów i wspólnego relaksu, przytulne i pocieszające wibracje mogą pomóc. I chociaż duży pokój sprawdza się doskonale, gdy macie dużą rodzinę, surowo białe ściany mogą być dość zniechęcające.
W takim scenariuszu najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, jednocześnie nadając pomieszczeniu ładny i przytulny wygląd. Wybierzcie więc ciemniejszy odcień farby i bądź z nim liberalny. Nie ograniczajcie koloru tylko do jednej ściany. A jak kolor wpływa na przestrzeń tutaj? Dzięki ciemnym ścianom i sufitowi Wasz pokój będzie przytulny i przyjemny.


Obniż sufit

Niski sufit może sprawić, że pomieszczenie stanie się natychmiast ciepłe i zachęcające. Jeśli uważacie, że to zadziała, powiemy Wam, jak farba wpływa w tym przypadku na wielkość pomieszczenia. Po prostu pomalujcie sufit na ciemniejszy kolor niż reszta domu i zobacz, jak sufit wydaje się być niższy;)


Rozciągnij przestrzeń w górę

Dawniej domy budowano tak, aby miały wyższe sufity – zapewniało to między innymi chłód we wnętrzach. Gdy czasy się zmieniły i znaleźliśmy nowe sposoby wykorzystania przestrzeni, nasze sufity osiągnęły standardową wysokość około 2,75 m. Ale jeśli kochacie pokoje z wysokimi sufitami, nie martwcie się.
W tej sytuacji podamy odpowiedź na pytanie „jak kolor wpływa na przestrzeń”. Rozważmy pokój, który ma ściany w ciemnym kolorze, ale sufit w jasnym kolorze. Jak więc farba wpływa na wielkość pomieszczenia? Daje iluzję wyższego sufitu. 


Poszerz przestrzeń

Wąskie przestrzenie stają się czasami nieuniknione, ale możecie zrobić ogromną różnicę w tym, jak wyglądają one dla ludzi! W wąskim pomieszczeniu rozważcie pomalowanie zarówno ściany akcentującej, jak i sufitu na ciemniejszy kolor! Zastanawiacie się: „Jak farba wpływa na wielkość pomieszczenia?” Kiedy wybierzecie jeden ciemny kolor zarówno dla ściany akcentującej, jak i sufitu, podczas gdy pozostałe ściany pozostaną białe lub będą miały jaśniejszy odcień, stworzycie iluzję szerszej przestrzeni.


Zawęź prestrzeń


Od czasu do czasu tracie na przestrzeń, której proporcje utrudniają aranżację? Mamy na to  rozwiązanie. Kiedy natraficie na pokój o niedopasowanych proporcjach, rozważcie pomalowanie dwóch ścian końcowych na ciemniejszy kolor. Te ciemniejsze ściany będą wydawać się bliżej Was, a Wasze wnętrze będzie wyglądało na bardziej regularne!


Skróć przestrzeń

Macie pokój, który jest tak długi, że jesteście już nim zmęczeni? A jeśli pomożemy Wam przekształcić go w taki, który ma definitywny koniec? Dzięki temu, jak farba wpływa na wielkość pokoju, pomalujcie tylną ścianę ciemnym odcieniem, a w mgnieniu oka uzyskasz bardziej intymną przestrzeń.


Podświetl ścianę

Rozważcie pomalowanie ściany akcentującej na nieco jaśniejszy kolor niż reszta pokoju. Jak kolor wpływa na przestrzeń w tym przypadku? Nasze oczy automatycznie kierują się w stronę jaśniejszej ściany, która od razu podkreśla ścianę, nadając pomieszczeniu bardziej intymny wygląd.


Inne triki
  • Malowanie pionowych pasów sprawi, że pomieszczenie będzie większe. I odwrotnie, poziome paski wydłużają przestrzeń.
  • W małym domu pomalujcie sąsiednie pokoje na ten sam kolor. W ten sposób oko porusza się z pokoju do pokoju i ocenia przestrzeń jako większą niż jest.
  • Użyjcie koloru farby, aby ukryć nieatrakcyjne przedmioty. Czasami w pokoju są funkcje, których nienawidzimy patrzeć, ale których nie możemy się pozbyć, takie jak ogrzewanie lub otwory wentylacyjne. Pomalujcie te i inne „oczy” na ten sam kolor co ściany, aby zlewały się i stały się mniej widoczne.
  • Jeśli macie wiele kątów i innych elementów architektonicznych, które chcecie bagatelizować, pomalujcie wszystkie powierzchnie tym samym kolorem. Jest to powszechne w pokojach na poddaszu . Czasami te cechy są atrakcyjne. Aby podkreślić wyjątkowy sufit lub ozdobną listwę, pomalujcie ściany na inny kolor niż jakikolwiek element, który chcecie podkreślić.

Jest tak wiele sposobów wykorzystania koloru podczas inscenizacji domu, aby podkreślić pozytywne cechy i bagatelizować lub wyeliminować te, które są mniej niż pożądane. Określcie, jaki jest Wasz cel, gdy urządzacie swój dom w kolorze. Weźcie pod uwagę, ile okien wpuszcza naturalne światło i wykorzystaj te proste wskazówki dotyczące kolorów lakieru, aby uzyskać najlepsze cechy swojego domu.


Kolory we wnętrzu

W tym artykule przybliżymy temat, wydawałoby się trywialny dla każdego wnętrzarza, niemniej ogromnie ważny dla odbioru końcowego Waszego wnętrza – koloru. Kolor jest międzynarodowym językiem wizualnym, zrozumiałym dla wszystkich, więc jeśli próbujecie coś zakomunikować lub przekazać za pomocą wystroju wnętrza, nie ma lepszego sposobu, aby to zrobić niż poprzez kolor. Aby to zrobić, trzeba zrozumieć, jak zachowują się kolory, jak zmieniają swój charakter i jak wpływają na nasz nastrój.


Każdy kolor zmienia swoją barwę inaczej pod wpływem nasycenia, odcień jest bardzo ważną rzeczą przy wyborze koloru. Jasne kolory są zwiewne i z reguły sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe i jaśniejsze. Ciemne kolory są wyrafinowane i ciepłe i sprawiają, że pomieszczenia wydają się intymne.
Każdy kolor zmienia swoją barwę inaczej pod wpływem nasycenia, odcień jest bardzo ważną rzeczą przy wyborze koloru.


Wyrózniamy ogólnie 3 rodzaje kolorów. Mogą być aktywne, pasywne lub neutralne. Neutralne kolory to: czarny, szary, biały i brązowy. Te kolory są często używane do ustanowienia równowagi w wystroju, który zawiera zarówno aktywne, jak i pasywne odcienie. Jak widzimy na przykładzie jeden kolor ma bardzo dużo odcieni, bardzo ważne jest odpowiednie wybranie odcieniu w stosunku do całej kolorystyki oraz celu użytkowania wnętrza. Projektując wnętrze przy wyborze koloru ścian, musimy uważać aby pomieszczenie nie stało się niedostymulowane lub przestymulowane, w zależności od użytych kolorów. Środowisko niedostymulowane charakteryzuje się słabą intensywnością kolorów i słabymi lub monotonnymi kontrastami kolorystycznymi, podczas gdy środowisko przestymulowane charakteryzuje się wysoce nasyconymi kolorami, silnymi kontrastami i/lub zbyt wieloma złożonymi wzorami wizualnymi. W Zależności w jakich pomieszczeniach z tych dwóch typów byśmy mieszkali w jednym będziemy się czuli zmęczeni, będziemy mieć mało energii do pracy czy do interakcji z innymi użytkownikami. W przestymulowanym pomieszczeniu wszystko będzie nas rozpraszać, nie będziemy potrafili się skupić. Pamiętacie pewnie nasze przedszkola czy klasy 😀 Niestety, 20 czy więcej lat temu, nikt nie zastanawiał się nad takimi rzeczami.


Kolor może nadać nastrój, przyciągnąć uwagę lub coś powiedzieć. Kolory mogą dodawać energii lub ochładzać. Dobierając odpowiedni schemat kolorystyczny, możesz stworzyć atmosferę elegancji, ciepła lub spokoju, albo przekazać obraz radosnej młodości. Kolor może być najpotężniejszym elementem wystroju wnętrza, jeśli tylko nauczysz się go efektywnie używać i dobierać cieplejsze oraz chłodniejsze kolory odpowiednio do przeznaczenia wnętrz. Postaramy się teraz przybliżyć Wam wszystkie rodzaje schematów kolorystycznych wnętrz jakie możemy używać.


Monochromatyczny

Monochromatyczny schemat kolorów wykorzystuje różnice w jasności i nasyceniu pojedynczego koloru. Taki schemat wygląda czysto i elegancko. Monochromatyczne kolory dobrze do siebie pasują, dając kojący efekt. Monochromatyczny schemat jest bardzo przyjazny dla oczu, szczególnie w przypadku niebieskich i zielonych odcieni. Można go wykorzystać do stworzenia ogólnego nastroju. Kolor podstawowy może być zintegrowany z neutralnymi kolorami, takimi jak czarny, biały lub szary. Jednakże, przy użyciu tego schematu, może być trudno podkreślić najważniejsze elementy.


Harmonijny

Harmonijny schemat kolorystyczny wykorzystuje kolory, które sąsiadują ze sobą na kole barw. Używamy wtedy jednego koloru, który będzie tym dominującym w naszym wnętrzu, pozostałe kolory służą wzbogaceniu kolorystycznym całości.


Triadyczny

Triadyczny schemat kolorystyczny wykorzystuje trzy kolory równo rozmieszczone na kole barw. Ten schemat jest popularny wśród artystów, ponieważ oferuje silny wizualny kontrast przy jednoczesnym zachowaniu równowagi i bogactwa kolorów. Często stosowany przy wykańczaniu wnętrz typu open-space, poczekalni czy biur.


Schemat komplementarny

Schemat komplementarny dzielony jest odmianą standardowego schematu komplementarnego. Wykorzystuje on kolor i dwa kolory sąsiadujące z jego uzupełnieniem. Zapewnia to wysoki kontrast bez silnego napięcia charakterystycznego dla schematu komplementarnego


Schemat tetradyczny

Schemat tetradyczny (podwójnie komplementarny) jest najbogatszym ze wszystkich schematów, ponieważ używa czterech kolorów ułożonych w dwie pary kolorów komplementarnych. Ten schemat może być trudny do zharmonizowania; jeśli wszystkie cztery kolory są użyte w równych ilościach, schemat może wyglądać niezrównoważony, więc możesz rozważyć wybór koloru, który będzie dominujący lub stonuje wszystkie kolory.


Podsumowywując, kolor może nadać nastrój, przyciągnąć uwagę lub coś powiedzieć. Możemy użyć koloru, aby dodać energii lub ochłodzić. Dobierając odpowiedni schemat kolorystyczny, możemy stworzyć atmosferę elegancji, ciepła lub spokoju, albo przekazać obraz radosnej młodości. Kolor może być najpotężniejszym elementem wystroju wnętrza, jeśli tylko nauczymy się go efektywnie używać.


Mała sypialnia dla dwojga

Powracamy do tematyki aranżacji niewielkich przestrzeni. Dzisiaj zajmiemy się kwestią ciasnej sypialni. Pamiętajmy, że dysponując niewielkim metrażem, nie musimy rezygnować z jego funkcjonalności i estetyki. Dobrze przemyślany projekt wnętrz, zapewni Wam wygodę użytkowania, nadając mu piękny wyjątkowy wygląd. Nawet w przypadku super małych przestrzeni mieszczących jedynie łóżko, nie musimy spisywać ich na straty. Co prawda nie dodamy w nich metrów lecz, możemy stworzyć tę przestrzeń atrakcyjną i zachęcającą do częstego użytkowania. Zacznijmy zatem temat od początku, czyli wymieńmy najczęstsze elementy wyposażenia naszych sypialni. Następnie, zatrzymajmy się przy każdym z nich i zastanówmy się i zaproponujmy jak możemy je udoskonalić, co wybrać, aby żyło się nam lepiej.


1. Łóżko

To jest temat, w którego zakresie, możemy najwięcej podziałać. W zależności od wielkości naszych sypialnii, rynek przychodzi nam z pomocą, oferując różne wielkości łóżek oraz ich typy. Mając niewielką przestrzeń do zagospodarowania, zalecamy skorzystać z mniejszych szerokości łóżek dwuosobowych, czyli zgodnie z utworzoną przez nas zasadą z poprzedniego artykułu, zalecamy ZESKALOWAĆ łóżko do wielkości pokoju. Łóżko typu king size (czyli np. 200x200cm) nie pasują do wnętrz typu „TINY”. Przytłaczają przestrzeń, nie dając wielkiego pola manewru do dalszej aranżacji. Z pełną odpowiedzialnością zapewniamy, że wielkości 140×200 czy 160×200 są jak najbardziej wygodnymi opcjami, dla dwojga. Dodamy, że taki wybór ma nawet zalety! Śpiać na mniejszym łóżku, macie mniejszą odległośc od siebie, korzystacie z jednej kołdry, co poprawia Wasze relacje i bliskość!
Jeśli szukacie jednak jeszcze innych rozwiązań, na rynku dostępne są łóżka składane do pionu, bądź rozsuwane. Nie zapominajmy również o nieśmiertelnych sofach, kanapach,wersalkach. We wszystkich tych opcjach, zyskujemy dużo miejsca, tracimy jednak charakter wygodnej sypialnii. Polacamy takie rozwiązania dla otwartych kawalerek, gdzie każdy metr jest na wagę złota, a duże łóżko czasem po prostu przytłacza. Zalet posiadania dużych łóżek można zliczać długo, są to na pewno wygoda użytkowania, szybkość ścielenia oraz estetyka.
Osobnym tematem jest kwestia zagłówka, który naszym zdaniem powinien być niewysoki, bądź nie powinno być go wcale. Duże tapicerowane zagłówki zostawmy przestronnym sypialniom, gdzie pięknie podkreślają majestat dużych łóżek.


2. Szafa

Kolejny wielkogabarytowy mebel, który zazwyczaj pojawia się w naszych sypialniach. W małych pomieszczeniach odgrywa ważną rolę, gdyż pochłania aż 60 cm swej głębokości z pokoju. W związku z tym, jeśli rzeczywiście posiadamy miejsce na taki mebel, polecamy nadać jej spójny kolor ze ścianami. Nie jest to reguła, ale możemy przypuszczać w większości przypadków, iż odróżnienie kolorystyczne szafy, względem reszty, sprawi, iż stanie się najbardziej przykuwającym wzrok, elementem naszego pokoju. Zastanówmy się, czy nie warto byłoby użyć powierzchni frontów na miejsce na lustra. Powiększą one naszą przestrzeń oraz ją rozjaśnią. Kolejną sprawą jest sposób otwierania naszych szaf. W ciasnych pomieszczeniach, sugerujemy wybór drzwi przesuwnych, które nie zajmą nam miejsca pokoju, w momencie otwierania szafy. Dla minimalistów proponujemy ostatnie rozwiązanie, czyli zrezygnowanie z dużej szafy na rzecz niskich komód, które dodatkowo posłużą powierzhcnią blatu. 


3. Nakastlik/ szafka nocna

Niewielki, a przecież przydatny element wystroju wnętrza sypialni. Pinterest prezentuje aranżacje sypialni z wykorzystaniem najróżniejszych form nakastlików – w postaci stolików, taboretów, pieńków, szafek nocnych, szuflad, w zależności od klimatu pomieszczenia. W małych sypialniach preferujemy wykorzystywać odpowiednio niewielkie i delikatne stoliki, które będą współgrać z resztą zabudowy. Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie przestrzeni zagłówka, jako szerokiej półki, na której możemy coś postawić.


5. Oświetlenie

Przy projektowaniu oświetlenia w sypialni powinniśmy pamiętać o rozróżnieniu lamp oświetlających pomieszczenie, tych znajdujących się przy łóżku oraz ewentualnych dekoracyjnych.


6. Ściany

Ostatnią sprawą, którą poruszymy jest sposób udekorowania ścian naszych sypialni. Powszechnie, podkreślamy ścianę zagłówka ozdobnymi tapetami, drewnianymi lamelami, ozdobnymi panelami, czy nawet półkami z postawionymi na nich obrazami i kwiatami. Zaaranżowana ściana za łóżkiem, przykuwa uwagę na najważniejszy mebel w pomieszczeniu oraz nadaje charakter wnętrzu. Jeśli zdecydowaliśmy się na użycie tapety, w przypadku niewielkich pomieszczeń, sugerujemy użyć modeli z niewielkimi wzorami, bądź delikatnymi dużymi grafikami.


Rośliny w domu dla początkujących – ranking

Zgodnie z naszą ostatnią zapowiedzią, przechodzimy do tematu, który ostatnio jest bardzo bliski naszemu sercu, czyli roślin w domu;) Zalet posiadania roślin jest mnóstwo, więc tym bardziej cieszy nas fakt, że klienci coraz częściej przywiązują wagę do zieleni w mieszkaniu.

Przypomnijmy ogółem zalety naszych zielonych dodatków do domu:
– zwiększają wilgotność powietrza, dobrze mieć w swojej sypialni ich kilka, dzięki czemu ułatwią nam zasypianie i zapewnią dobry sen. Rozważnie dobierajmy jednak tutaj egzemplarze, gdyż dobór tych pachnących może nam prędzej nam go utrudnić.
– absorbują dwutlenek węgla z powietrza, oddając tlen
– posiadają walory terapeutyczne, uspokajają nerwy
– są korzystne dla naszego samopoczucia i zdrowia
– oczyszczają powietrze, niektóre z nich z substancji chemicznych, które są emitowane przez przedmioty z tworzyw sztucznych, będące w naszych domach (wykładziny, meble, farby)
– posiadają wysokie walory estetyczne, upiększają nasze wnętrza

Nie musimy chyba zatem więcej Was przekonywać do stworzenia własnej małej dżungli. A jakie rośliny polecamy osobom początkującym (czyli takim jak my), aby rozpoczęły swoją podróż ze światem flory? Staraliśmy się wybrać takie egzemplarze, które naszym zdaniem pięknie podkreślą Wasze wnętrze, a przy tym są dość łatwe w uprawie. Jak to już się u nas przyjęło punktujemy, krótko i na temat;)


1. Dla mniej doświetlonych miejsc

Aglonema – jedna z naszych ulubienic. Piękna roślina, o równomiernym pokroju i ciekawym rysunku liści. Aglonema jest bardzo tolerancyjną rośliną względem światła, wystarczy jej pół-cieniste stanowisko, ale dobrze sobie radzi również w pełnym świetle. Lubi mieć wilgotne podłoże i liście ale nasze, obfite podlewanie i zraszanie raz w tygodniu, w zupełności jej wystarcza;) Bardzo polecamy tego „kwiatka”, pięknie prezentuje się we wnętrzach skandynawskich i wszelakich innych.
Epipremnum złociste – Roślina pnąca/wisząca, którą pamiętam z czasów dzieciństwa, ostatnio wraca do łask. Z naszego doświadczenia to model z kategorii tytanów, nie do zdarcia. Dobrze radzi sobie zarówno w słońcu, jak i mniej doświetlonych miejscach. Dodatkowo, dla zapominalskich dobrze znosi czasowy brak podlewania. Gdy o nią dbamy, odwdzięcza się szybkim wzrostem i ciekawym marmurkowym wzorem na liściach, tworząc piękne wzory na ścianie, w makramach lub wiszących doniczkach , które są wnętrzarskim hitem tego roku, nadając miejscu klimat typu hygge.


2. Dla zapominających podlewać

Zamiokulkas zamiolistny – popularna roślina w przestrzeniach biurowych. charakteryzuje się dużą wytrzymałością na niedobory słońca i wody. Pewnie, stąd jej popularność 😉 Ma bardzo ładne zielone błyszczące liście.
Sanseweria gwinejska (pot.język teściowej) – to roślina, należąca do grupy sukulentów, co od razu zapala nam zieloną lampkę, odnośnie częstotliwości jej podlewania. Zimą znosi brak wody od 3 do 4 tygodni, w lecie podlewamy ją raz w tygodniu. Jako roślina spod równika, preferuje dużo światła, ale o dziwo dobrze sobie radzi również w półcieniu i pełnym cieniu! Nie poddaje się szkodnikom i przymrozkom. Jest świetnym oczyszczaczem powietrza z dwutlenku węgla. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak Wam ją gorąco polecić. Odwdzięczy się soczystą zielenią i ładnym pokrojem, z odpowiednio dobraną, prostą doniczką pięknie wzbogaci Wasze wnętrze.


3. Słoneczne „parapetowce”

– wszelkie rośliny z zakładki kaktusy i sukulenty, aloes
– żywe kamienie – najmodniejsze z wyżej wymienionych. To śliczne, niewielkie rośliny, nadające się na południowy parapet. Wymagają przepuszczalnego podłoża oraz rzadkiego podlewania (od 2 do 4 tygodni). Przybierają ciekawą formę, przypominającą kamienie, ładnie wychodzą na zdjęciach. Pamiętajmy aby je RZADKO podlewać!


5. Hity Instagrama

Dla zainteresowanych najnowszymi trendami w wystroju wnętrz kwiatami, prezentujemy najmodniejsze okazy ostatnich sezonów.

Monstera Monkey Mask – śliczne pnącze, które, ku radości wszystkich początkujących roślino-rodziców, jest dość proste w uprawie. Umieszczamy je w miejscu doświetlonym, ale może być pół-cienistym miejscu. Dbamy również o mokre liście oraz raz w tygodniu podlane podłoże, generalnie to wszystko. Polecamy umieszczać rośliny na wysoko zawieszonych półkach w Waszych mieszkaniach, jest rośliną trującą, trzymamy ją z dala od zwierząt i dzieci.
Begonia koralowa – roślina trudno dostępna na rynku. To nasz wymarzony egzemplarz, przepięknie komponuje się z innymi zielonymi przyjaciółmi, na pół-cienistych parapetach, doświetlonych komodach, szafkach, pięknie wzbogaca każdy zakamarek naszych aranżacji. Roślina o podobnych wymaganiach uprawy co powyższa poprzedniczka, z tą różnicą, że nie toleruje zraszania liści. Podlewamy ją w momencie wysuszenia podłoża. Cechuje się szybkim tempem wzrostu.
Pieniązek (Pilea) – Zdjęciowy hit przytulnych skandynawskich wnętrz. Roślina o nietypowym pokroju wiszących okrągłych liści. Pomimo wydawałoby się wątłej formy, również nie posiada dużych wymagań w uprawie. Możemy ją umieścić na parapecie, bez dostępu bezpośrednich promieni słońca lub doświetlonej półce, szafce. Podlewamy, aż przeschnie podłoże, dbamy o zroszone liście.
Stażec Rowleya (Sznur pereł) – jeszcze nie posiadamy w naszych zbiorach, ale słyszeliśmy wiele dobrego. Pomimo bycia sukulentem, podobno uprawa go, to wyższa półka ogrodnictwa. Jest wrażliwy na nadmiar wody, lubi dużo słońca, ale należy uważać, aby promienie nie doprowadziły do jego poparzenia, cienia nie znosi. Pomimo takiej kapryśności, uważamy, iż jego ozdobna kaskadowa forma, warta jest zachodu. Pięknie prezentuje się w skandynawskich sypialniach, zawieszony w plecionym kwietniku makramie.


6. Oczyszczające powietrze

Nasz ranking zamyka zestawienie z innej beczki – prezentujemy rośliny do Waszych wnętrz, które posiadają dodatkowe walory oczyszczające. 

Skrzydłokwiat – książę oczyszczania powietrza, wychwytuje szkodliwe substancje, neutralizuje zapach dymu tytoniowego. Lubi światło, ale nie bezpośrednie promienie letniego słońca. Dbamy również o wilgotne liście i podłoże ponad raz w tygodniu. Pod naszym okiem rośnie dość wolno, ale może nie daliśmy jej jeszcze dostatecznie dużo czasu do zadomowienia 😉
Paproć – ponowny powrót do czasów naszego dzieciństwa, gdzie królowała w szkołach, bibliotekach i na pocztach. Niekwestionowana królowa oczyszczania, paproć ma największą zdolność pochłania toksyn, a dodatkowo nawilża powietrze. Preferuje światło lub półcień, natomiast źle znosi bezpośrednie padanie słońca. Wymaga również wilgotnego podłoża o niskim ph i częstego zraszania liści. My niestety nie mamy ręki do paproci. Mimo, iż przypomina dobre czasy młodości, przeszkadza nam jej częsta pielęgnacja i problematyczne usuwanie uschniętych liści, które łatwo się kruszą i bałaganią podłogę.
Palma areka – bardzo lubimy. Fajna roślina, nadająca naszemu wnętrzu klimat hygge. Lubi obfite podlewanie i zraszanie liści, podobno to wymóg, ale zgodnie z naszym doświadczeniem bez problemu wystarcza jej częstotliwość raz w tygodniu. Preferuje słoneczne miejsca, ale dobrze sobie radzi również przy rozproszonym świetle, nie kaprysi. Posiada piękny pokrój,bardzo ładne okazy są dostępne w Ikei. Tego kwiatka polecamy z całego serca do Waszych aranżacji.


Przestrzeń do pracy w domu, czyli home office w skrócie

Skutki panującego obecnie wirusa dotykają nas w mniejszym lub wiekszym stopniu codziennie, czy tego chcemy czy nie. Dla większości ludzi wykonujących pracę biurową, z dnia na dzień ich miejsca do życia musiały zostać przystosowane do nowych warunków – PRACY W DOMU. W związku z powyższym poruszamy dzisiaj gorący temat projektowania takich przestrzeni, o czym warto pamiętać, na co zwrócić uwagę.


1. Dobre oświetlenie

Pamiętaj, ważną kwestia jest prawidłowe doświetlenie biurka roboczego światłem dziennym oraz zapewnienie odpowiedniego doświetlenia po zmroku. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie swojego biurka tak, aby nie zasłaniać sobie światla słoneczego. Dla osoby praworecznej, biurko powinno być ustawione po lewej stronie względem okna w odległości co najmniej 1m. Ta sama zasada dotyczy umieszczenia lampek biurkowych , stawiamy je po przeciwnej stronie względem ręki, którą się częściej posługujemy. Najbrdziej niekorzystnym ułożeniem jest umieszczenie biurka tyłem do okna,z racji bezpośredniego padania słońca w ekran monitora. Odległość naszych oczu od monitora powinna wynosić 40-75cm.


2. Szerokie biurko, przestrzeń do pracy, organizacja papierów

Kolejną ważną kwestią jest dobranie odpowiedniej wielkości biurka. Standardowymi wymiarami są wielkości 50-90 cm szerokości oraz 60-140 cm długości. Oczywiście im więcej miejsca mamy na biurku, tym nam wygodniej. Najczęściej wybierana wielkość biurek w biurach, zapewniająca komfort to 70×140 cm. Taki wymiar biurka zapewnia nam miejsce na umieszczenie monitora w odpowiedniej odległości od oczu oraz dostatecznie dużo miejsca na nogi pod blatem. Zastanowmy się również nad zagospodarowaniem miejsca na dokumenty, kalendarze itd., które nam towarzyszą podczas pracy. Wygodnym rozwiązaniem jest wykorzystanie miejsca pod biurkiem, w postaci szuflad, bądź komody w miejscu nogi biurka. Pamiętajmy, że przestrzeń nad biurkiem też możemy zagospodarować linią półek i regałów. Dla bardziej wymagających, przypominamy o możliwości wyboru biurek z regulacją wysokości blatu. Taka technologia zapewnia nam możliwość zmiany ułożenia naszego kręgosłupa w trakcie wielogodzinnej pracy. Tego typu rozwiązania dostępne są już nawet w popularnej Ikei. Kiedy wykonujemy pracę siedzącą, ważne jest abyśmy zadbali o możliwość ruchu, aby nasze ciało nie pozostawało w jednej pozycji wiele godzin.

Dodatkowym punktem, który musimy mieć na uwadze to dobrze dobrana wysokośc monitora, względem linii, wzroku. Pamiętajmy, aby (mniej więcej ) górna krawędź linii monitora znajdowała się na nawprost naszych oczu. Jeśli monitor nie posiada możliwości regulacji wysokości (lub macie laptopa), dostępne są z sklepach podstawki, które podniosą wasz monitor wyżej. Wspomniana wcześniej Ikea również posiada takie rozwiązania.


3. Ergonomiczne siedzisko

Przejdźmy do następnego kroku, czyli doboru siedzisk. Nasz polski rynek posiada bogatą ofertę mebli biurowych, w tym krzeseł obrotowych. Jesteśmy 3 eksporterem mebli biurowych na świecie, wyprzedzają nas jedynie Chiny i Niemcy. Nie bójmy się zatem korzystać z naszych rodzimych marek jak np. Noti, Profim, Bejot, Balma. Ważną kwestią przy doborze krzeseł, jest możliwość regulacji wysokości siedziska, jego głębokości, wysokości oparcia oraz wzmocnienie lędźwi. Prawdopodobnie kryteriów jest jeszcze więcej, ale w tym doradzą Wam sprzedawcy tych mebli. Tak jak w powyższym podpunkcie, pamiętać musimy, że nasza wielogodzinna praca, zmusza nas do ciągłego siedzenia, więc odpowiednia postawa kręgosłupa ma znaczenie. Obecnie producenci prześcigają się w technologiach, aby nasz tryb życia nie doprowadził nas do chorób na starość. Wprowadza się zatem również ,opcję ruchu podczas siedzenia. W ten sposób kręgosłup ma możliwość gimnastyki w trakcie pracy ruszając się na boki. Takie rozwiązania możecie podpatrzeć na stronie niemieckiego producenta Interstuhl (technologia Flextech). Tańszym rozwiązaniem jest przeplatanie siedzenia na krześle obrotowym, tym na gumowej piłce rehabilitacyjnej.


4. Neutralne otoczenie

Zapewniłeś/zapewniłaś sobie wygodne siedzisko oraz biurko, ale gdzie ciągle rozprasza Cię bliska odległość od kuchni, bądź biegające wokół dzieci? Niestety, otoczenie też ma znaczenie. Jeśli masz taką możliwość to zaplanuj swoje miejsce pracy z dala od miejsc ruchu w twoim miejscu życia. Niech to będzie miejsce oddalone od kuchni, jadalni, salonu a najlepiej osobne pomieszczenie. Zgodnie z zasadami wygody PSYCHICZNEJ pracy, nie umieszczaj biurka plecami do drzwi do pokoju. Jeśli nie masz możliwości pracy w odosobnieniu, pomyśl o wydzieleniu biurka, regałem, komodą lub kwiatkiem.


5. Gdy masz mało miejsca

Dla tych co mieszkają w kawalerkach, a każdy centymetr miejsca, jest na wagę złota też śpieszymy z pomocą. Świat meblarski obfituje w ciekawe rozwiązania składanych oraz wysuwanych blatów. Takie blaty można umieścić w segmencie kuchennym, bądź na wolnej ścianie. Ciekawym rozwiązaniem są również przestrzenie pracy biurowej chowane w szafie. Po otworzeniu drzwi szafy, zamiast segmentu z półkami, mamy blat biurka z wbudowanym w meblu oświetleniu oraz chowanym taboretem. Niestety, powyższe rozwiązania, nie spełniają w pełni podstaw ergonomii, są natomiast dobrym rozwiązaniem na czasowy przymus pracy zdalnej.


6. Zadbaj o rośliny wokół

Rośliny w biurze podnoszą wydajność pracowników i pozytywnie wpływają na ich samopoczucie – dowodzą badania Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA). Czemu więc nie zadbać o komfort własnej pracy również w domu? Rośliny zwiększają wilgotność powietrza, większość z nich to również naturalny oczyszczacz powietrza. Ponadto, kolor zielony działa kojąco dla wzroku. Zalecane jest stosowanie przerw w pracy przy komputerze, w trakcie których człowiek powinien przyjrzeć się zieleni w domu, bądź za oknem, szukając dalszych widoków. W osobnym artykule opiszemy wam, jakie rośliny dobrać do swoich czterech ścian oraz przedstawimy naszych ulubieńców!Mała łazienka

Nadchodzi wiosna, okres budzącej się do życia roślinności, wspólnych wieczornych spacerów i…remontów. Wiele młodych par rozpoczyna ten okres z pytaniem, jak zaaranżować swoje nowo zakupione, nowo wybudowane, lub nie nowe, a potrzebujące renowacji własne M. Często ze względu na ograniczony budżet nasze pierwsze mieszkanie ma niewielki metraż. Napotykamy wtedy problem jak zaaranżować je w taki sposób, aby zaspokoiło nasze wszelkie potrzeby funkcjonalności, przy zachowaniu estetyki. Tym pytaniem rozpoczniemy serię artykułów MAŁE a PIĘKNE, gdzie spróbujemy podpowiedzieć Wam na co zwracać uwagę, jak przekuć tę pozorną wadę w atut, korzystając z naszego doświadczenia. Przy pierwszym temacie, pochylimy się nad kwestią małej (a przecież uroczej!) ŁAZIENKI.


1. Skaluj przedmioty względem przestrzeni

Każdy z nas lubi rozległe lustra, obejmujące całą sylwetkę, czy wygodne umywalki z przestrzenią na blacie na nasze niezbędne bibeloty. Niestety, przestrzeń, którą dysponujemy zmusza nas do pewnych ustępstw. Zapewniam Was jednak, że ich nie pożałujecie. Ważną kwestią, o której nie zawsze pamiętają nawet projektanci wnętrz, jest dopasowywanie elementów wyposażenia łazienki, odpowiednie do skali pomieszczenia, jakim dysponujemy. Dzięki zachowaniu tej jednej prostej zasady, sprawiamy, że proporcje naszej przestrzeni są zachowane,a żaden element nie przytłacza, ani nie wybija się na tle innych. Na co zatem zwracać uwagę? Na wszystko. Począwszy od umywalki, wielkości blatu roboczego, lustra, rozmiaru płytek. Płytki wielkoformatowe to hit ostatnich lat, rozważmy jednak, czy jesteśmy na nie zdecydowani, gdy dysponujemy 6 metrami kwadratowymi powierzchni. Naszym zdaniem, lepszą opcją zawsze będą niewielkie płytki, mozaiki, w przepięknych różnorodnych obecnie wzorach i kolorowych fugach. Im drobniejsze, tym nasze pomieszczenie, nabierze rozmiarów, a droga do prysznica wydłuży się z jednej płytki do dziesięciu! Ta sama zasada dotyczy blatów umywalkowych, każdy chciałby mieć duży obszar na miejsce na szczoteczki oraz wiele szuflad pod umywalką. Rozważmy jednak, czy nie jesteśmy w stanie pomieścić naszych kosmetyków w jednej szufladzie mniej, dzięki czemu użyjemy szafki podwieszanej  bądź takiej na nóżkach. Sam mebel nabierze lekkości, a nasza łazienka odetchnie z ulgą.


2. Stawiaj na prysznic.

Uwielbiamy długie gorące kąpiele, dające relaks po meczącym tygodniu. Przyznajcie jednak, jak często macie czas na takie chwile dla siebie, a kiedy korzystacie z wanny jak z prysznica? Czy w czasach szybkiego życia oraz dobie wzrastającej świadomości ludzi o konieczności oszczędzania wody, wanna nie wydaje się zbytecznym luksusem? Przy postawieniu na prysznic, jesteśmy w stanie zaaranżować łazienkę nieraz znaczenie bardziej funkcjonalnie, a sam element, może się stać dyskretnym wykończeniem naszego pomieszczenia.
Wolno stojącym wannom, w takich miejscach, mówimy zaś stanowcze NIE. Takie elementy zostały stworzone do przestronnych łazienek, w których stanowią główny element wystroju, a przestrzeń pod i wokół nich jest łatwo dostępna do sprzątania.


3. Detal z umiarem

Przeznaczmy kilka półek na wyeksponowanie naszych ulubionych kosmetyków. Na resztę proponujemy znaleźć miejsce w zamykanych szafkach nad geberitem, bądź pod umywalką. Lubimy detal ale nie bałagan!


5. Gra świateł

Zaprojektujmy oświetlanie, które podkreśli miejsca, które najbardziej się nam podobają w łazience. Najczęściej jest to ozdobne światło dodatkowe przy lustrze, dekoracyjne ledy półek. Nie przesadzajmy jednak z ilością, gdyż wtedy nie skupimy wzroku na żadnym z tych elementów. Pamiętajmy również o oświetleniu podstawowym, które musi być równomierne, dobrze doświetlające nas, co jest ważne przy codziennych zabiegach pielęgnacyjnych przy lustrze, czy po prysznicu/kąpieli. Dla łazienek nie posiadających okien (co jest standardem nowym budownictwie), ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie sufitu napinanego na części sufitu, który daje efekt światła dziennego.


7. Biały powiększa

Każdy tę regułę zna, warto ją mieć na uwadze, przy doborze kolorystyki płytek oraz mebli.


6. Nie musisz rezygnować z koloru

Wbrew powyższej zasadzie, na ratunek przychodzi nam zasada pierwsza. Kto biel uważa za zbyt zachowawczą niech nie odmawia sobie odrobiny szaleństwa w postaci koloru. Pamiętajcie tylko o zasadzie doboru małych formatów płytek. Współcześni producenci, prześcigają się w rozmaitych kształtach, kolorach i fakturach płytek, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Dobrane płytki, łączcie ze stonowanymi białymi, bądź dopełniającymi, sprzedawcy na pewno Wam pomogą. Ważny tutaj jest umiar, dobierzcie 2-3 kolory, które poprowadzą Wasz wystrój w spójnym wspólnym kierunku.

Poniżej przedstawiamy wybrane kolekcje naszych ulubionych marek wowdesigneu, 41zero42, Fioranese.

 


Źródło zdjęć: pinterest.com


Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from Youtube
Vimeo
Consent to display content from Vimeo
Google Maps
Consent to display content from Google